Lingua

VIEŠASIS KALBĖJIMAS ANGLŲ KALBA

Inga Vysniauskiene Lingua_anglu kalbos kursai

Data: 2023 07 06

Kalbina laidos autorė ir vedėja Laura Dabulytė.

Laidoje „Aš jus įrašinėsiu“ su vedėja Laura Dabulyte diskutuojame apie tai, ką turėtume žinoti, jei reikia kalbėti viešai ne lietuvių, o, pavyzdžiui, anglų kalba.

Ar viešai kalbai anglų kalba turėtume pasiruošti iš anksto ir kaip? Kokio kalbos mokėjimo lygio reikia, kad galėtume kalbėti viešai angliškai? Ar turėtume įterpti įmantrių frazių? Ir ką kamuoliukai turi bendro su viešuoju kalbėjimu?

Kviečiu klausyti.

2. REPREZENTATYVUS VIEŠASIS KALBĖJIMAS ANGLIŠKAI

Kas kuria neužtikrintumo įspūdį?

Kai pasiruošiame viešai kalbėti užsienio kalba – susitikimas, pranešimas ar kitokio pobūdžio situacija – apgalvojame ir suplanuojame įtraukiantį turinį, aiškią struktūrą, žodžius jungiame į sklandžius sakinius, be drebulio stovime prieš auditoriją. Atrodo tvirta ir užtikrinta.

Tik kartais trumpučiai žodeliai pakiša koją ir gali mūsų užtikrintą kalbėjimą susilpninti. Kokie? 

1. Įvairūs pauzes užpildantys įterpiniaiso, well, like, um. Jie neatsiranda šiaip sau. Galbūt juos vartojame tam, kad laimėtume laiko – bent kelias sekundes – pagalvoti, ką sakyti toliau. Tik kas nutinka, kai tokių pauzių per daug?

2. Teiginį sušvelninantys žodžiai/ sąšvelniaiseems, looks, sort of, a bit, a little. Vienas kitas sąšvelnis nepakenks, o kartais net rekomenduotinas, tačiau per dažnas vartojimas – vargu ar sustiprins Jūsų kalbėjimą?

3. Stiprių, bet nedaug reikšmės tesuteikiančių būdvardžių vartojimas: brilliant, wonderful, excellent. Šie žodžiai yra subjektyvūs, vertinamojo pobūdžio, todėl ir vartotini atsargiai.

Keli pavartojimai iš 1, 2 ar 3 tikrai nesuteiks neužtikrintumo ir nežinojimo Jūsų kalbėjimui. Gal net priešingai – gyvumo, spontaniškumo ir laisvumo kalbai.

Kas tuomet gali sukurti neužtikrintumą? DAŽNAS ir PASIKARTOJANTIS šių žodžių vartojimas. so + well + seems + maybe + sort of + brilliant + …

Apskritai, dažnas (ne pavienis) tam tikrų kalbos elementų (žodžių) vartojimas kuria kalbos stilių. Ir juk nenorime, kad mūsų kalbėjimo stilius būtų siejamas su „neužtikrintumu“.

VIEŠASIS KALBĖJIMAS ANGLIŠKAI LINGUA_ANGLU KALBOS KURSAI

3. BAIMĖ KALBĖTI VIEŠAI

Bijote pamiršti? Kas galėtų padėti prisiminti – skaidrės, užrašai ar Jūsų kūnas?

Baimė pamiršti

Ar žinote, kodėl rengiantis kalbėti viešai anglų kalba kartais verta ir Jums „apsirengti“ žodžiais?

Bendradarbiaudama su klientais, padėdama Jiems rengti prezentacijas anglų kalba, daug dėmesio skiriu „kaip“ – kaip mintį suformuluoti aiškiai, tiksliai, įtraukiančiai. Tačiau, kai jau stovime prieš auditoriją, kartais tiek susitelkiame ties tuo, kaip pasakyti, kad pamiršime, ką norime pasakyti. Arba pamirštame po dalelę abiejų – ir „ką“, ir „kaip“.

Tad kaip nepamiršti? Arba, tiksliau, kas gali padėti prisiminti?

  1. Ar tikrai verta pasikliauti skaidrėmis, kuriose visi svarbūs punktai įkelti? To siūlyčiau nedaryti. O kas, jei technika neveiks? O kas, jei skaidrės dings? Galiausiai auditorijai autoritetu turite būti Jūs, o ne Jūsų skaidrės.
  2. Pasikliauti užrašų lapeliais, kuriuose pasižymime tai, kas svarbu ir ką bijome pamiršti? Taip, tai galėtų būti išeitis. Tik…o kas, jei ir šiuos mini užrašus pamiršime, pamesime, praganysime? Kitas su užrašų lapeliais susijęs pavojus – mūsų noras užsirašyti kuo daugiau ir tuomet skaityti. Gali būti, kad per daug ir per dažnai žvelgdami į užrašus prarasime ryšį su auditorija.
  3. Išeitis galėtų būti visai čia pat – ant Jūsų. Ant Jūsų kūno.

Siūlau „Minčių–kūno asociacijas“. Šią strategiją taikau mokydama anglų kalbos, padėdama klientams įsiminti žodžius ir frazes. Ši strategija galėtų padėti ir įsimenant svarbiausius punktus, pavyzdžius, jų seką ir pan.

Žingsniai

Kai ruošiatės prezentacijai, svarbų punktą mintyse susiekite su kūno dalimi ar drabužiu. Pavyzdžiui, „argumentą X dedu ant peties, jį papildau trimis pavyzdžiais, kuriuos pasikabinu ant trijų sagų.“ Sau balsu kartokite šią sąsają. Kuo daugiau kartų.

Vizualizacija

Žmonės vėliau man sako, kad jie ant savo kūno vizualizuoja lapelius su parašytais žodžiais, kai kalba prieš auditoriją. Laimė, kad tuos lapelius „matote“ tik Jūs ir jie suteikia Jums drąsos bei sklandumo.

Nepatikima?

Na, nepatikimas gali būti tik nepasiruošimas. O pasiruošimas – nuoseklus ir kryptingas – visada bus aktualus ir „madingas“. Aš dažnai sakau, kad vienintelis būdas nugalėti baimę kalbant viešai – tai labai gerai pasiruošti.

Nepamirškime. Pasiruošti.

POPIEČIO ARBATĖLĖ baimė kalbėti viešai, anglų kalbos lygiai
Scroll to Top